Telefon | +48 881 200 830

E-mail | biuro@taxsupport.com.pl

Adres | ul. Żółkiewskiego 5, 87-100 Toruń

+48 881 200 830

biuro@taxsupport.com.pl

ul. Żółkiewskiego 5

Strona główna / Blog / Jak wybrać księgową, która wspomoże Twój biznes? Porady dla małych i dużych firm

Jak wybrać księgową, która wspomoże Twój biznes? Porady dla małych i dużych firm

| 8 lipca 2024

Wybór odpowiedniej księgowej to bardzo ważna decyzja dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości firmy. Kompetentna księgowa nie tylko pomoże w prowadzeniu rachunkowości, ale będzie również nieocenionym wsparciem w strategicznym planowaniu finansowym. Dokonanie właściwego wyboru nie jest jednak proste. Dlatego warto znać kluczowe cechy i kryteria, które pomogą Ci w ocenie potencjalnych kandydatów do współpracy.

Po czym poznać dobrego księgowego? Najważniejsze cechy i kwalifikacje

Dobrego księgowego cechuje nie tylko gruntowna wiedza z zakresu rachunkowości i finansów, ale również zdolność do analitycznego myślenia oraz doskonałe umiejętności interpersonalne. Ważne jest, aby był na bieżąco z najnowszymi zmianami w przepisach podatkowych i rachunkowych. Dzięki temu zyskasz większą gwarancję, że dokumenty będą przygotowane zgodnie z obowiązującym prawem.

Istotna jest także to, aby księgowy posiadał umiejętność dostosowania się do specyfiki branży, w której działa Twoja firma. Niektóre branże mają dodatkowe zasady w kwestiach finansowych, więc księgowy powinien ująć je w trakcie przygotowywania dla Ciebie dokumentów. Warto, żeby umiał również prowadzić księgi rachunkowe, sporządzać sprawozdania finansowe oraz zarządzać sprawami kadrowo-płacowymi.

Zdolność do wyjaśniania skomplikowanych kwestii finansowych w przystępny sposób to często niedoceniana, ale bardzo istotna cecha. Przepisy prawa i sposób ich konstruowania jest często niezrozumiały dla osób spoza branży, więc ich proste wytłumaczenie pozwoli uniknąć nieporozumień.

Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie księgowy posiada odpowiednie certyfikaty lub licencje, które potwierdzają jego umiejętności i zgodność z normami zawodowymi. Ponadto, dobrze jest wybierać księgowych, którzy ciągle się szkolą i uczestniczą w branżowych szkoleniach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Wybór biura rachunkowego nie powinien opierać się wyłącznie na cenie usług. Koniecznie zwróć uwagę na zakres oferowanych przez nich usług – od prowadzenia księgowości, przez analizy finansowe, aż po wsparcie w przypadku kontroli. Dzięki temu od razu możesz stwierdzić, czy biuro oferuje oczekiwane przez Ciebie usługi.

Biuro rachunkowe powinno być w stanie zapewnić kompleksową obsługę zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ważne jest, aby księgowi na bieżąco aktualizowali swoją wiedzę i wprowadzali zmiany w dokumentach, jeżeli to niezbędne. Działania biur rachunkowych powinny być regularnie kontrolowane przez odpowiednie instytucje państwowe, jak urzędy skarbowe czy ZUS.

Cennym atutem biura rachunkowego jest posiadanie odpowiednich certyfikatów oraz praktyczne doświadczenie zdobyte w pracy z firmami z Twojej branży. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić opinie innych klientów oraz zorientować się, jak biuro radzi sobie w kryzysowych sytuacjach.

Rozważ sprawdzenie, czy biuro rachunkowe ma odpowiednie polisy ubezpieczeniowe na wypadek błędów księgowych. W ten sposób dodatkowo zabezpieczysz swoją firmę przed ewentualnymi problemami finansowymi.

O co zapytać księgową? Lista istotnych pytań

Przygotowanie konkretnej listy pytań przed spotkaniem z potencjalnym księgowym pomoże ocenić jego kompetencje i doświadczenie. Pytania powinny dotyczyć doświadczenia w branży, znajomości specyficznych dla niej przepisów, dostępności księgowego w razie nagłych potrzeb, a także metody komunikacji z klientem. Nie zapomnij zapytać o referencje oraz możliwość kontaktu z innymi klientami, co może być najlepszym świadectwem jakości oferowanych usług. Warto również dowiedzieć się, kto odpowiada za ewentualne błędy w księgowości i jakie klauzule są zawarte w umowie.

Poniżej lista 5 przykładowych pytań, które mogą Ci się przydać na pierwszej rozmowie w biurze księgowym:

  • Jakie macie doświadczenie w prowadzeniu księgowości dla firm z mojej branży?
  • Jakie usługi są wliczone w poszczególne pakiety?
  • Jak często będziemy komunikować się w sprawach bieżących?
  • Jakie są procedury w przypadku błędów lub kontroli podatkowej?
  • Jakie są warunki rozwiązania umowy, jeśli zdecyduje się zakończyć współpracę?

Ile kosztuje usługa księgowego? Przegląd aktualnych cen

Koszty usług księgowych mogą się znacznie różnić w zależności od wielkości firmy, zakresu świadczonych usług oraz renomy i doświadczenia księgowego. Zwykle firmy księgowe oferują kilka pakietów cenowych dostosowanych do różnych potrzeb. Mogą one obejmować podstawową księgowość albo pełne wsparcie przy analizach finansowych i zestawieniach.

Przed wyborem warto dokładnie przeanalizować, co jest wliczone w poszczególne pakiety, aby unikać dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów w przyszłości. Istotne jest także zrozumienie, że jakość świadczonych usług powinna być priorytetem, a odpowiedzialność za błędy musi być jasno określona w umowie.

Nie zapominaj, że niższa cena może oznaczać ograniczony zakres usług lub niższą jakość obsługi. W dłuższej perspektywie może to kosztować Twoją firmę więcej niż wybór droższego, ale bardziej doświadczonego i renomowanego księgowego.

Nie jesteś zadowolony z obecnej księgowości? Przejdź do TAX SUPPORT
- to proste!

Proste i jasne zasady - przygotujemy Ciebie indywidualną ofertę

Potrzebujesz indywidualnej oferty?
Skontaktuj się z nami